Petr Procházka

Petr Pocházka sa nám v piatok večer predstaví spolu s Jaroslavom Sámelom a vo svojej prezentácii nám porozpráva nielen o rybárstve. V Mongolsku pôsobí už 23 rokov. Postupne precestoval celú krajinu, pričom si vyberal najmä divoké miesta, vzdialené od civilizácie. Na svojich cestách zažil mnohé dobrodružstvá, niekedy až hraničné zážitky, pre bežného cestovateľa veľmi zložité.

Petr Prochádzka je nadšený cestovateľ a rybár, ale aj majiteľ cestovnej kancelárie, ktorá sa špecializuje na organizovanie rybárskych výprav a spravuje viacero rybárskych a turistických kempov v Mongolsku. A prečo práve Mongolsko?

Mongolsko je obrovská zem, ktorá poskytuje prakticky všetko: púšte, stepi, lesy i veľhory. Zoznámil som sa tu s mentalitou tohto ázijského národa. Prekvapivé je, že aj nomádska kultúra je veľmi zaujímavá a dala histórii a svetu veľa zaujímavých informácií a impulzov. Okrem Mongolska som navštívil i okolité štáty – Čínu a Rusko. Zvlášť Čína je svojou preľudnenosťou opakom Mongolska. Na rybárskych výpravách som spoznal aj Kanadu – Britskú Kolumbiu, Nový Zéland, Čile – Ohňovú zem, Kostariku, Tobago, Egypt (povodie Nílu, Asuánsku priehradu), JAR, Namíbiu. Všetky tieto krajiny sú nádherné, Mongolsko je však len jedno. Na svojich potulkách Mongolskom sa snažím udržiavať fyzickú i psychickú kondíciu a neustále mať čo najaktuálnejšie informácie o stavu prírody, vody a obyvateľoch tak, aby som dokázal nadchnúť aj iných záujemcov a byť dobrým sprievodcom. Ázijská a zvlášť mongolská kultúra má i množstvo podnetných myšlienok pre život i správanie človeka, spoznáte tu aj množstvo prírodných zákonitostí a liekov, ktoré už naša pretechnizovaná kultúra dávno stratila. Myslím, že pobyt v takejto prírode dáva človeku určitý náhľad, svetový názor i pohodu."

Fotografie

Petr Procházka Petr Procházka Petr Procházka Petr Procházka

 
 
HoryZonty