Gabor Rakonczay - Maďarský moreplavec

Len pár dní pred Vianocami 2011 sa z portugalského Lagosu vydal mladý maďarský moreplavec na 6400 kilometrov dlhú plavbu cez Atlantický oceán. Sám. Po 77 dňoch strávených na vlnách oceánu jeho špeciálne kanoe dorazilo do karibskej Antiguy.

Gabor Rakonczay celkovo prepádloval oceán dva krát a dva krát ho preplával na plachetnici. Spolu na mori prebrázdil viac ako 30 000 kilometrov. Je držiteľom dvoch Guinessových svetových rekordov (jeden vlastní spolu so svojou bývalou manželku Viktóriou) a ceny za Dobrodružstvo roka (National Geographic Adventures).

Keď sa v roku 2012 ocitol úplne sám na nekonečnom oceáne podarilo sa mu uskutočniť svoj detský sen. Búrka, vlny v ktorých sa jeho 7,5 metrov dlhá loďka doslova strácala, ohrozenie života a izolácia človeka odkázaného na samého seba, bez akéhokoľvek spojenia so svetom.

Viac o tejto a ďalších netradičných cestách naprieč oceánom, ale aj boji so strachom a dosahovaní svojich cieľov sa v prezentácii maďarského moreplavca Gabora Rakonczaya dozviete v sobotu večer.

„...lebo úlohou nás všetkých je prejsť cez náš vlastný oceán...“

Gábor Rakonczay

Narodil sa v roku 1981 v Budapešti ako jedno zo siedmich detí.

Vyštudoval aplikované umenie a dizajnérstvo.

Od detstva je aktívny športovec (orientačné preteky, plávanie, beh, veslárske preteky...).

Na svojom konte má niekoľko zaujímavých expedícií, o ktorých dokáže pútavo rozprávať a skúsenosti z nich prepája s prekonávaním prekážok a vlastných limitov v živote.

Živí sa ako tréner dosahovania cieľov a riešenia krízových a záťažových situácií.

Jeho prednášok sa v piatich krajinách zúčastnilo už viac ako 30 tisíc ľudí.

Je autorom dvoch kníh.


„Človek sa na oceáne veľmi rýchlo naučí, že nemá nad búrkou vyhrať, má sa naučiť hýbať spolu s ňou. To, nad čím v skutočnosti treba zvíťaziť, je ukryté v našom vnútri. Tou naozajstnou výzvou je zdolanie vlastného strachu.“

Fotografie

Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay Gabor Rakonczay

 
 
HoryZonty