Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov

Vstúpiť do neznámych vôd je vždy tak trochu riziko. Podobne, prísť na festival s novou témou. My sme sa rozhodli, že do toho ideme a tak našou prvou tohtoročnou „návnadou“ pre vás je - rybolov. Veríme, že vás naša ponuka na „háčiku“, vylepšená zážitkami rybárov z ciest za kapitálnymi úlovkami, zaujme.

S myšlienkou priblížiť vám adrenalín na vode trochu inak sa pohrávame už niekoľko rokov. Dobrý úlovok však málokedy skočí na háčik hneď na prvé nahodenie, a tak chvíľu trvalo, kým sme „ulovili“ - toho pravého rybára.

Trenčan Jaroslav Sámela (45) je členom Slovenského rybárskeho zväzu od roku 1978. Profesiou pôvodne učiteľ, neskôr realizátor viacerých vzdelávacích programov, riaditeľ a konateľ niekoľkých vzdelávacích inštitúcií, bol v roku 2004 jedným zo spoluzakladajúcich členov Klubu prívlače*, rybárskeho občianskeho združenia, kde ako podpredseda pôsobí doteraz. Zároveň pôsobí na Rade Slovenského rybárskeho zväzu ako vedúci sekcie prívlač .

Zameriava sa na lov dravých rýb ako sú napr. pstruhy, šťuky, hlavátky, sumce, zubáče...Tieto loví na blyskáče, voblery (zainteresovaní vedia a poznajú, my ostatní uvidíme a spoznáme) a rôzne gumové nástrahy napodobňujúce vodné živočíchy. Pri cestách za rybami navštívil množstvo krajín. Jeho obľúbenou destináciou je Mongolsko, kde ulovil kapitálnych tajmenov (sibírska hlavátka), šťuky a lenokov.

Dosiahnuté výsledky :

Na Majstrovstvách sveta družstiev v love rýb na prívlač sa od roku 2007 na stupňoch víťazov neumiestnil len raz. Inak má na konte dve 3. a dve 2. miesta. Trikrát sa stal majstrom sveta, naposledy v tomto roku v Bulharsku. V roku 2012 získal 2. miesto na medzinárodných pretekoch Europatreff.

V domácich súťažiach viac krát dosiahol pódiové umiestnenie na Majstrovstvách Slovenska družstiev. Dva krát bol majstrom Slovenska jednotlivcov (naposledy v roku 2013 – 2. miesto).

Rozprávanie a prezentácia fotografií Jarka Sámelu bude nielen o boji so statnými rybími súpermi, za ktorými sa oplatí cestovať stovky kilometrov, ale aj o nepredvídateľných zážitkoch i nemilých cestovateľských prekvapeniach (napríklad v podobe komárov veľkých ako lastovičky, či kliešťoch ako ríbezle), o krásnej prírode, srdečných ľuďoch - a hádam aj o povestnom pokoji na duši...* Poznámka: prívlač je odvetvie športového rybolovu podobne ako napríklad známejšie muškárenie alebo lov na plavák. Je ohľaduplné voči rybám a pomerne nenáročné na množstvo vybavenia. Je to aktívny spôsob rybolovu, kedy rybár zväčša nečaká na jednom mieste ale ryby aktívne vyhľadáva, pohybuje sa po rieke alebo jazere. Často býva obutý vo vysokých čižmách a brodí korytom rieky. Tento spôsob lovu si vyžaduje dobré znalosti prírody. Ako nástrahy sa používajú napodobeniny rybiek, hmyzu a iných vodných živočíchov. Sú to rôzne blyskáče, rotačky, voblery ( umelé napodobeniny rybiek), gumové červy...Zväčša sa lovia dravé ryby - pstruhy, šťuky, zubáče, sumce, hlavátky, jalce, ostrieže...Športoví rybári používajú háčiky bez protihrotov, ktoré nepoškodzujú ulovené ryby. Dôležitý rozdiel je v priamom kontakte s nástrahou a vo včasnom zaseknutí pri zábere, takže ryba má po záseku háčik na okraji tlamy a po spoločnej foto s rybárom môže znova odplávať, keďže všetky ulovené ryby športoví rybári ryby púšťajú naspäť do vody.

Fotografie

Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov Jaroslav Sámela - Extrémny rybolov

 
 
HoryZonty