Peter Valušiak

Polárne expedície

V roku 1996 stál na južnom póle prvý Slovák. Do Antarktídy sa však dostal viackrát. Vytýčil cestu naprieč antarktickým plató, sám putoval 2 200 km s 200-kilovými saňami, a aj keď prechod nedotiahol do konca, ukázal iným, že sa to dá, ukázal im cestu. Slovák Peter Valušiak - polárnik, ktorého pozná celý svet.

Severný pól Peter Valušiak dosiahol tri krát, prvý raz v roku 1993 ako člen 1. slovenskej expedície, o dva roky neskôr počas tréningovej výpravy a v roku 1998 prešiel spolu s tromi ruskými kolegami z Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Bez vonkajšej pomoci, za 118 dní.

„Nepoznám nikoho podobného ako je Peťo, a to mám dosť známych vo svete cestovateľov, dobrodruhov a outdoorových športovcov. Je naozaj výnimočný a jeho výkony tiež,“ hovorí slovenský dokumentarista Paľo Barabáš.

S Petrom Paľa spája niekoľko spoločných projektov. Okrem skvelého filmu 118 dní v zajatí ľadu, mapujúceho výkon snov pri prechode Arktídou športovo - len vlastnými silami, to boli aj filmy Omo – cesta do praveku, kde bol Valušiak členom posádky, a tiež film Neznáma Antarktída. Ten je o expedícii, na ktorej sa Peťovi podarilo dosiahnuť najvyšší vrch Antarktídy Mt. Vinson (5140 m.). Peter vtedy spolu s Barabášom a Čechmi Zdeňkom Hrubým, Vladimírom Nosekom a Rudolfom Švaříčkom v Antarktíde ako prví prešli od pobrežia až pod najvyšší vrchol. Naň vystúpili Hrubý a Nosek a deň po nich, 5. decembra., aj Valušiak. V rovnaký deň sa mu v Bratislave narodila dcéra Terezka. Pokus pokračovať sólo spod Mt. Vinsonu na Južný pól musel ukončiť pre nedostatok času.

Portrét Petra Valušiaka, človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente sveta, zachytáva film Polárnik. Naň, ako aj na stretnutie s jeho hlavným protagonistom, sa môžete tešiť hneď v úvode festivalu vo štvrtok večer 13.novembra 2014.

Peter Valušiak

vizitka

Narodil sa pod Vysokými Tatrami, 4. februára 1967 v Spišskej Sobote. Rodina sa onedlho presťahovala do Bratislavy a prvým športom, ktorému sa vážnejšie venoval, bol volejbal. Počas prázdninových pobytov u starých rodičov však čoraz viac silnel aj jeho vzťah k prírode, až sa napokon rozhodol nasledovať svojho otca a začal študovať geológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.

Školu absolvoval v roku 1992 - už ako skúsený expedičný "harcovník". Po výpravách do pohorí Ťan-Šan, Altaj, Východné Sajany, k jazeru Bajkal či na Kaukaz prvý raz "pričuchol" v júli až auguste 1990 aj k polárnym oblastiam. Ruské ostrovy Zeme Františka Jozefa mu tak učarovali, že o pol roka sa na ne vrátil, aby si ich vychutnal aj v zimných podmienkach. V roku 1991 nasledovala výprava na Kamčatku a o ďalší rok viedol expedíciu do Iránu, Afganistanu, Pakistanu, Indie, Nepálu, Sikkimu a západného Bengálska. Potom už prišli na rad oba póly...

Zdroj: www.k2studio.sk

Fotografie

Peter Valušiak Peter Valušiak

 
 
HoryZonty