HoryZonty - Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne

V špeciálnom bloku podujatí s názvom Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne, realizovanom s finančnou podporou International Visegrad Fund, vám opäť predstavíme hostí z Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Tentoraz bude ich prezentácie spájať tematika vody.

Pohľad na vodu ako špecifický ekosystém a život s ňou, pri nej a niekedy aj priamo v nej nám predstaví dvojica rybárov z Česka a Slovenska, význam a potrebu ochrany vôd odôvodní skúsený poľský vedec a ekológ a do tretice o vode ako mieste realizácie svojich športových ambícií a snov nám porozpráva maďarský moreplavec.

Dvojica kamarátov, Trenčan Jaro Sámela a Petr Procházka z Česka, dosahuje rybárske úspechy nielen vo svojich rodných krajinách. Svoje skúseností z domácich vôd dokážu zúročiť aj v oblastiach vzdialených stovky, niekedy až tisícky kilometrov. O ich cestách za veľkými rybami sa budú môcť návštevníci festivalu dozvedieť viac v piatkovej prezentácii, v besede zároveň získajú informácie o rybárskom športe a možnostiach a spôsoboch rybárčenia na Slovensku a na území Českej republiky.

Prítomnosť vedca na festivale dobrodružných filmov je pravdepodobne otáznikom pre mnohých návštevníkov... Jednou z tém festivalu je však aj ochrana prírody, a tak, ako po minulé roky, aj tentoraz prinášame niečo z tejto oblasti. O problémoch s ochranou životného prostredia a špecificky vôd v Poľsku a susediacich regiónoch sa budete môcť dozvedieť v prezentácii a diskusii so špičkovým poľským ekológom a hydrobiológom Romanom Żurekom. „Tí hore ma asi nemajú príliš radi,“ konštatuje Roman, participujúci na viacerých zahraničných projektoch. Pri svojej snahe o rešpektovanie prírody, napriek vedeckým argumentom ustavične naráža na mýty, ktoré sa snažia pretlačiť politici.

Adrenalínu si ochranári aj ekológovia užijú určite dosť, no nič dlžní nezostaneme ani ozajstnému športovému dobrodružstvu. Niekoľko týždňov, a sám, si ho na otvorenom oceáne užíval maďarský moreplavec Gábor Rakonczay. Preňho je voda, a najmä more, ozajstným magnetom, takým silným, že ho dokázal pritiahnuť až z vnútrozemia. Veď kto by povedal, že držiteľom Guinessovho rekordu v preplávaní Atlantického oceána na kanone sa stane práve obyvateľ krajiny, ktorej brehov sa more vôbec nedotýka.

Rozprávanie o vodných dobrodružstvách ľudí pochádzajúcich z krajín Vyšehradského regiónu doplnia fotografie Jaroslava Sámelu a Petra Zachara. Výstavu fotografií zachytávajúcich ich putovanie za rybami si budete môcť pozrieť počas konania festivalu priamo v Posádkovom klube.

V „Dobrodružstvách“ pamätáme aj na deti, a keďže nielen dospelých, ale aj deti príroda fascinuje, niečo zaujímavé sme pripravili aj pre ne. Wokshop pre deti nesúci názov Inšpirovaní prírodou sa bude konať v sobotu v popoludňajších hodinách v priestoroch Tvorivého detského kútika na prvom poschodí Posádkového klubu.

HLAVNÝ PROGRAM

Piatok, 14. november 2014, 18.15 – 19.00 / prezentácia a diskusia (PL)

ROMAN ŻUREK – OCHRANA VÔD Z POHĽADU VEDY – MÝTY A FAKTY
Multimediálna prezentácia špičkového poľského ekológa a hydrobiológa spojená s diskusioui

Piatok, 14. november 2014, 20.40 - 21.20 / prezentácia (CZ-SK)

PETR PROCHÁZKA (CZ), JAROSLAV SÁMELA (SK) – EXTRÉMNY RYBOLOV
multimediálna prezentácia o vzájomnej spolupráci českých a slovenských rybárovi

Sobota, 15. november 2014, 19.20 - 20.40 / prezentácia (HU)

GÁBOR RAKONCZAY – STRACH JE MÔJ PRIATEĽ
Multimediálna prezentácia maďarského športovca, moreplavca a dobrodruha, držiteľa Guinessových rekordovi

OFF PROGRAM

Štvrtok, 13. november 2014 – sobota, 15. november 2014 výstava (SK)

PUTOVANIE ZA RYBAMI
autorská výstava fotografií Petra ZACHARA a Jaroslava SÁMELUi

Sobota, 15. november 2014, 15.00 – 17.00 / workshop pre deti (SK)

INŠPIROVANÍ PRÍRODOU
Zážitkové aktivity pre deti

Realizované s finančnou podporou

VISEGRAD FUND
 
 
HoryZonty